PÅ SVENSKA SAMEGILLII IN ENGLISH EN FRANCAIS


Etusivu
Päätöksiä
Ajankohtaista
Tehtävät
Organisaatio
Vuosikertomus
Yhteystiedot
Hallintotuomioistuimet
Kansainvälinen yhteistyö
Tietoja kotisivuista


Tulostusversio
Etusivu - Päätöksiä - 19.10.2005/2644
 

19.10.2005/2644

Antopäivä 19.10.2005
Taltionumero 2644
Diaarinumero 843/2/05


Verotusmenettely - Jälkiverotus - Veronkorotus - Virheellinen veroilmoitus - Vuokrasopimus - Osamaksukauppa - Jaksotus

A Oy on tehnyt 6.8.1999 B Oy:n kanssa liiketoimintansa kauppaa koskevan sopimuksen. Samanaikaisesti irtaimen käyttöomaisuuden osalta on laadittu vuokrasopimus, jonka mukaan käyttöomaisuus siirtyy vuokra-ajan jälkeen, viimeistään 31.8.2005 B Oy:lle ilman eri korvausta. Yhtiö on käsitellyt kirjanpidossaan ja veroilmoituksessaan viimeksi mainittua sopimusta vuokrasopimuksena. Jälkiverotusta toimitettaessa on katsottu, että irtainta käyttöomaisuutta koskevassa sopimuksessa on ollut kysymys osamaksukaupasta, jolloin kauppahinta on ollut tuloutettava kokonaisuudessaan sinä verovuonna, jona sopimus on tehty ja omaisuus luovutettu ostajalle. Yhtiön tuloon on tämän mukaisesti jälkiverotuksin lisätty 2 755 532 markkaa. Yhtiö on ilmoittanut, ettei yhtiö ollut tietoinen noudattamansa tulon jaksottamisen virheellisyydestä.

Katsottiin, ettei asiassa vallinneissa olosuhteissa ollut perusteita määrätä veronkorotusta verotusmenettelystä annetuin lain 32 §:n 3 momentin (477/1998) mukaan, koska siinä edellytetään, että verovelvollinen on tietensä tai törkeästä huolimattomuudesta antanut olennaisesti väärän veroilmoituksen.

Verovuosi 1999

Äänestys 3-2. Eri mieltä olleet jäsenet katsoivat, että verotusmenettelystä annetuin lain 32 §:n 3 momentin soveltamisedellytykset tapauksessa täyttyivät, mutta että kyseisessä asiassa oli mainitussa lainkohdassa tarkoitettuja erityisiä syitä, minkä vuoksi veronkorotus oli määrättävä viisi prosenttia pienempänä.

Laki verotusmenettelystä 32 § 1-3 mom.

 

sivun alkuun