18.5.2010/1160
Antopäivä 18.5.2010 Taltionumero 1160 Diaarinumero 3553/1/08
Luonnonsuojelu - Luonnonsuojelualueen perustaminen - Luonnonarvot - Selvitysten riittävyys - Valtakunnallinen suojeluohjelma - Selvitysten dokumentointi
Asiassa oli kysymys luonnonsuojelualueen perustamisesta ilman maanomistajan suostumusta valtakunnallisen suojeluohjelman alueelle.
Viranomaisen oli ennen luonnonsuojelualueen perustamista selvitettävä alueen olemassa olevat luonnonolosuhteet ja arvioitava niiden merkitys luonnonsuojelulain 10 §:n 2 momentista ilmenevien suojelutavoitteiden kannalta. Luonnonsuojelualueen perustamispäätöksen lainmukaisuutta arvioitaessa voitiin ottaa huomioon myös muussa yhteydessä tehdyt inventoinnit ja havainnot.
Kysymyksessä olevan alueen luonnonsuojelullisista arvoista oli olemassa dokumentoituja selvityksiä myös suojeluohjelman hyväksymisen jälkeiseltä ajalta. Kun kuitenkin otettiin huomioon, mitä valituksissa oli esitetty luonnonsuojelualueen rajauksesta ja alueeseen mahdollisesti kohdistuneista toimenpiteistä, käytettävissä olevasta asiakirja-aineistosta ei ollut luotettavasti arvioitavissa, oliko viranomainen kaikilta osin riittävästi selvittänyt luonnonsuojelualueen yleisiä perustamisedellytyksiä.
Luonnonsuojelulaki 10 § 2 momentti, 24 § 1 ja 3 momentti, 77 § 1 momentti Hallintolaki 31 § 1 momentti
Katso myös KHO 18.5.2010 T 1161.
|