Sametingets beslut om att ordna nya val var olagligt

Sametingets styrelse har inte beslutanderätt i ett ärende eller en rättsfråga som högsta förvaltningsdomstolen redan har avgjort med ett laga kraft vunnet beslut.

Styrelsens beslut om att ordna nya val till sametinget är därför olagligt, och högsta förvaltningsdomstolen har upphävt och undanröjt beslutet.

Inom besvärstiden, som gick ut 23.12.2015, fick högsta förvaltningsdomstolen sammanlagt 27 besvär som gällde sametingets styrelses beslut att ordna nya val och i vallängden inte uppta personer som HFD godkänt vara samer. I många av besvären sökte flera än en person ändring, varför ändring söktes av sammanlagt 42 personer.

Högsta förvaltningsdomstolen har också avslagit sametingets valnämnds ansökningar om återbrytande av beslut. För fyra personer som år 2011 upptagits i vallängden söktes återbrytande redan för andra gången. Första gången avslog högsta förvaltningsdomstolen ansökningarna år 2013.

Sametingets styrelses beslut upphävdes med anledning av besvär som tre ändringssökande tillsammans anfört. Därefter kunde de övriga ändringssökandenas besvär avskrivas i de mål där ändringssökandena hade besvärsrätt. I dessa fall utdömdes ersättning för rättegångskostnader till de ändringssökande som begärt det . I några fall avvisades besvären utan prövning, eftersom ändringssökandena i dessa fall inte ansågs ha besvärsrätt över styrelsens beslut.

Kontaktinformation:
Päivi Musakka, kommunikationschef, 050 341 1347

Publicerad 13.1.2016