HFD:2024:120

A Kb hade fått gottgörelse enligt lagen om stöd för återanställning och gottgörelse för verksamhetsbegränsningar till förplägnadsföretag (gottgörelselagen). UF-centret hade beslutat återkräva gottgörelsen. Förvaltningsdomstolen hade med anledning av UF-centrets förvaltningstvistemålsansökan ålagt A Kb och dess ansvariga bolagsmän att till staten återbetala den grundlösa gottgörelsen jämte ränta. Förvaltningsdomstolen hade ytterligare ålagt A Kb och dess ansvariga bolagsmän att betala dröjsmålsränta på den grundlöst utbetalda gottgörelsens belopp men avslagit yrkandet gällande dröjsmålsränta också på den grundlöst betalda gottgörelsens ränta.

Högsta förvaltningsdomstolen konstaterade att det varken i den i ärendet tillämpliga gottgörelselagen eller i statsunderstödslagen föreskrivs att dröjsmålsränta ska betalas på räntan på grundlöst utbetald gottgörelse. Slutresultatet i förvaltningsdomstolens beslut ändrades inte.

Lagen om stöd för återanställning och gottgörelse för verksamhetsbegränsningar till förplägnadsföretag 13 § 1, 3 och 4 mom. samt 15 §

Statsunderstödslagen 20 §

Ärendet har avgjorts av justitieråden Hannele Ranta-Lassila, Mika Seppälä, Vesa-Pekka Nuotio, Anne Nenonen och Jaakko Autio. Föredragande Anu Sillanmäki.