KHO määräsi välipäätöksellään Energiaviraston päätökset noudatettaviksi Olkiluoto 3 -ydinvoimalaitoksen järjestelmäsuojaan liittyvissä asioissa valitusten käsittelyn ajaksi

Tiedotteet
Korkein hallinto-oikeus

Kor­kein hal­lin­to-oi­keus on tä­nään an­ta­mal­laan vä­li­pää­tök­sel­lä kiel­tä­nyt mark­ki­na­oi­keu­den pää­tös­ten täy­tän­töön­pa­non ja mää­rän­nyt, että Ener­gia­vi­ras­ton pää­tök­siä on nou­da­tet­ta­va, kun­nes kor­kein hal­lin­to-oi­keus on an­ta­nut rat­kai­sun­sa mark­ki­na­oi­keu­den pää­tök­sis­tä teh­tyi­hin va­li­tuk­siin tai asiois­sa toi­sin mää­rä­tään.

Energiavirasto teki tammikuussa 2024 päätöksen kantaverkonhaltija Fingridin järjestelmävastuun ulottuvuudesta Olkiluoto 3 -ydinvoimalaitoksen kantaverkkoon liittymisasiassa. Päätöksessä on kysymys järjestelmäsuojasta, joka vaaditaan, jotta kantaverkkoon liitettyä Olkiluoto 3 -ydinvoimalaitosta voidaan ajaa yli 1 300 megawatin teholla.

Energiaviraston päätöksen mukaan Fingrid on noudattanut sähkömarkkinasääntelyä Olkiluoto 3 -ydinvoimalaitoksen verkkoon liittämisen, siirtopalvelun tarjoamisen sekä verkon kehittämistä koskevien velvollisuuksien osalta. Energiaviraston päätöksen mukaan Fingrid on kuitenkin toiminut sähkömarkkinasääntelyn vastaisesti siirtämällä käyttövarmuuden ylläpitoon liittyviä velvoitteita Teollisuuden Voimalle sekä ottamalla käyttöön ehdot ja maksujen määräytymisperusteet ilman Energiaviraston vahvistusta.

Fingrid ja Teollisuuden Voima valittivat Energiaviraston päätöksestä markkinaoikeuteen. Markkinaoikeus kumosi syyskuussa 2025 antamallaan päätöksellä Fingridin valituksesta Energiaviraston päätöksen osittain ja muilta osin hylkäsi valitukset. Energiavirasto, Fingrid ja Teollisuuden Voima ovat valittaneet markkinaoikeuden päätöksestä korkeimmalle hallinto-oikeudelle.

Energiavirasto teki joulukuussa 2024 erillisen päätöksen järjestelmäsuojaan liittyvien maksujen määräytymisperusteista. Fingrid ja Teollisuuden Voima valittivat viraston päätöksestä markkinaoikeuteen. Markkinaoikeus kumosi marraskuussa 2025 antamallaan päätöksellä Energiaviraston päätöksen ja palautti asian Energiavirastoon uudelleen käsiteltäväksi. Energiavirasto ja Fingrid ovat valittaneet markkinaoikeuden päätöksestä korkeimmalle hallinto-oikeudelle.

Korkein hallinto-oikeus jatkaa valitusten käsittelyä.

Jaana Lappalainen

Viestintäpäällikkö,

Korkein hallinto-oikeus

029 56 40259

Lisää uutisia