Lausunto oikeusministeriölle luonnoksesta hallituksen esitykseksi eduskunnalle etäyhteyksien käytön edistämistä oikeudenkäynneissä hallintoasioissa koskevaksi lainsäädännöksi

KHOhal/1027/2026

Oikeusministeriö

12.05.2026

VN/18066/2023-OM-24

Oikeusministeriö on pyytänyt lausuntoa esityksestä, joka koskee etäyhteyksien käytön edistämistä hallintoasioita koskevissa oikeudenkäynneissä. Esityksen tarkoituksena on sujuvoittaa oikeudenkäyntejä sekä parantaa oikeuden saatavuutta ja vähentää oikeudenkäyntien viivästymistä saattamalla etäyhteyksien käyttö aikaisempaa selkeämmin lainsäädännön piiriin.

Korkein hallinto-oikeus pitää perusteltuna luonnoksen lähtökohtaa, että sääntely rajataan selkeästi vain oikeudenkäynnistä hallintoasioissa annetun lain 57 §:ssä tarkoitettuihin suullisiin käsittelyihin, eikä tuomioistuimen sisäisiä istuntoja säännellä laissa.

Oikeudenkäynnistä hallintoasioissa annettuun lakiin ehdotetaan lisättäväksi 78 a §, jossa säädetään hallintotuomioistuimen kokoonpanon jäsenen etäosallistumisesta. Ehdotetun 1 momentin mukaan puheenjohtaja voi sallia kokoonpanon muun jäsenen tai esittelijän osallistua suulliseen käsittelyyn teknisellä tiedonvälitystavalla, jossa käsittelyyn osallistuvilla on puhe- ja näköyhteys keskenään (etäyhteys).

Ehdotetun säännöksen yksityiskohtaisissa perusteluissa on todettu, ettei pykälä koskisi suullisen käsittelyn puheenjohtajaa. Istuntosalissa järjestettävän suullisen käsittelyn asianmukaisuuden ja muun ohella oikeudenkäynnin arvokkuuden vuoksi ei olisi perusteltua, että puheenjohtaja on etäyhteyksien päässä asianosaisten ollessa istuntosalissa.

Korkein hallinto-oikeus yhtyy lähtökohtaisesti käsitykseen siitä, että oikeudenkäyntitilaisuuden asianmukaisen järjestämisen kannalta on perusteltua, että tilaisuutta käytännössä johtaa läsnä oleva tuomioistuimen jäsen. Korkein hallinto-oikeus viittaa kuitenkin aiemmin etäosallistumismahdollisuutta hallintoprosessissa käsittelevästä arviomuistiosta antamassaan lausunnossa ilmaistuun näkemykseen, ettei ole syytä määrätä, että istunnon puheenjohtajan on aina oltava fyysisesti läsnä suullisessa käsittelyssä. Jos kokoonpanon puheenjohtajalla on perusteltu syy etäosallistumiseen, suullinen käsittely on kuitenkin mahdollista toteuttaa asianmukaisesti niin, että suullisen käsittelyn puheenjohtajana oikeudenkäyntipaikalla toimii joku muu kokoonpanon jäsen, ja siis ilman, että tämän pitäisi merkitä kokoonpanon puheenjohtajan vaihtumista.

Suullisella käsittelyllä on hallintoprosessissa vain täydentävää merkitystä keinona hankkia selvitystä. Kokoonpanon jäsenet ovat jo ennen suullista käsittelyä valmistautuneet asiaan kukin oman roolinsa mukaisesti. Tämän jälkeen pidettävän päätösneuvottelun yhteydessä ja päätöstaltiota laadittaessa puheenjohtajalla on erityinen rooli. Suoraan laissa tämä ilmenee siinä, että puheenjohtajan ääni voi eräissä tilanteissa ratkaista jutun lopputuloksen. Erityisesti korkeimman hallinto-oikeuden osalta merkitystä on myös työjärjestyksen määräyksillä. Niiden mukaan istunnon puheenjohtajana toimii presidentti, jaoston puheenjohtaja tai virkaiässä vanhin jäsen. Istunnon puheenjohtaja valvoo, että asia käsitellään ja ratkaistaan joutuisasti. Puheenjohtaja huolehtii siitä, että kaikki ratkaistavat kysymykset tulevat perusteellisesti käsitellyiksi, ja varmistaa, että ratkaisusta kirjataan tarpeelliset merkinnät. Istunnon puheenjohtaja päättää ratkaisun kirjoitustapakysymyksistä. Istunnon puheenjohtaja voi tarvittaessa antaa tarkempia määräyksiä päätöksen viimeistelystä ja jälkitöiden aikataulusta.

Suullista käsittelyä koskevan erityisjärjestelyn ei tulisi johtaa kokoonpanon roolituksen tarpeettomaan muuttumiseen. Ehdotettua säännöstä on syytä täsmentää niin, että etäosallistuminen sallitaan myös kokoonpanon puheenjohtajalle, kunhan suullisessa käsittelyssä puhetta johtaa läsnä oleva kokoonpanon jäsen.

Hallintotuomioistuimen kokoonpanon jäsenten etäosallistumista koskevan 78 a §:n perusteluissa todetaan osallistumispaikan osalta, että osallistuminen toisesta viranomaisesta käsin saattaisi olla puolueettomuuden kannalta kyseenalaista ja muutoinkin epäsopivaa. Korkein hallinto-oikeus huomauttaa, että hallintotuomioistuinten kokoonpanoihin kuuluu eräissä asioissa asiantuntijajäseniä, jotka saattavat toimia hallinnossa. Heidän osallistumistaan vakituisen virkapaikkansa tiloista ei voitane pitää epäsopivana. Muutoinkin etäosallistumispaikan osalta on syytä ottaa huomioon valtion erilaiset yhteiskäyttöiset etätyöskentelytilat.

Korkein hallinto-oikeus toteaa, että oikeudenkäymiskaaressa tuomarin etäosallistuminen ulkomailta käsin on nimenomaisesti kielletty.

Lausunnon ovat valmistelleet oikeusneuvokset Mikko Pikkujämsä ja Taina Pyysaari. Lausunto on käsitelty korkeimman hallinto-oikeuden kansliaistunnossa 11.5.2026.

Presidentti Kari Kuusiniemi
Kansliapäällikkö Jenny Rebold