HFD påförde högre påföljdsavgifter än marknadsdomstolen för konkurrensbegränsning inom disponentbranschen
Högsta förvaltningsdomstolen har med sitt beslut i dag avgjort besvär som gäller konkurrensbegränsning inom disponentbranschen.
Tre företagsgrupper inom disponentbranschen samt Konkurrens- och konsumentverket (KKV) hade anfört besvär över marknadsdomstolens beslut till högsta förvaltningsdomstolen. Marknadsdomstolen hade i sitt beslut ansett att Disponentförbundet och sex företag eller företagsgrupper som var representerade i dess styrelse hade deltagit i det förbjudna prissamarbetet som pågick från år 2014 till år 2017. Marknadsdomstolen hade påfört påföljdsavgifter till följd av den konkurrenslagstridiga verksamheten.
Företagen inom disponentbranschen framförde i sina besvär till högsta förvaltningsdomstolen att de inte hade handlat i strid med konkurrensreglerna och yrkade att de påförda påföljdsavgifterna skulle tas bort eller sänkas. KKV anförde i sina besvär att överträdelsen skulle fastställas i den omfattning KKV föreslagit och att påföljdsavgifterna skulle höjas i enlighet med ämbetsverkets förslag.
Högsta förvaltningsdomstolen avslog företagens besvär. Högsta förvaltningsdomstolen godkände delvis KKV:s besvär. Högsta förvaltningsdomstolen ansåg att det var fråga om en allvarlig överträdelse av konkurrensbestämmelserna och påförde Disponentförbundet och de ifrågavarande företagen inom disponentbranschen högre påföljdsavgifter än de som marknadsdomstolen påfört. De påförda påföljdsavgifterna varierade till sin storlek mellan 60 000 euro och fyra miljoner euro.
Högsta förvaltningsdomstolens beslut finns att läsa i sin helhet (på finska) på högsta förvaltningsdomstolens webbsida.
HFD 26.6.2025 L 1486 (på finska)Avautuu uuteen välilehteen
Kontaktuppgifter:
Jaana Lappalainen, kommunikationschef, högsta förvaltningsdomstolen, tfn 050 308 7574, fö[email protected]
Publicerad 26.6.2025