HFD:2025:84
Tagandet av grundvatten hade grundat sig på ett legorättsavtal enligt den gamla vattenlagen (264/1961) mellan fastighetens ägare och vattenandelslaget. När hyrestiden gick ut hade den gamla vattenlagen upphävts och vattenlagen (587/2011) trätt i kraft. Inget nytt avtal hade ingåtts mellan fastighetsägaren och vattenandelslaget. Regionförvaltningsverket hade efter detta beviljat vattenandelslaget rätt att tills vidare ta grundvatten från den på fastigheten befintliga vattentäkten och en bestående nyttjanderätt till det område som behövdes för vattentäkten med därtill hörande konstruktioner och anordningar.
Högsta förvaltningsdomstolen ansåg att det i ärendet, eftersom den rättsliga grunden för nyttjandet av vattentäktsområdet hade ändrats, inte längre var fråga om samma vattenhushållningsprojekt som lagligt hade inletts enligt den gamla vattenlagen. Därför och med beaktande av övergångsbestämmelserna i vattenlagen skulle på vattenandelslagets ansökan den ikraftvarande vattenlagen tillämpas.
Vattenlagen 19 kap. 1 § 1 mom. och 4 § 1 mom.
Ärendet har avgjorts av justitieråden Eija Siitari, Mika Seppälä, Anne Nenonen, Jaakko Autio och Tero Leskinen samt miljösakkunnigråden Olli Dahl och Juha Järvelä. Föredragande Pekka Kemppainen.